Нові правила в'їзду в ЄС: система EES (Entry/Exit Scheme) і що зміниться для українців? - Green Travel Україна

Про те, що Євросоюз планує запровадити дві унікальні системи контролю мандрівників чутки йшли давно. І якщо одну (ETIAS) планують запустити до весни наступного ро­ку, то друга (EES) починає діяти вже з 10 листопада. Основне завдання впроваджуваної системи прикордонного контролю – за допомогою біометричних даних фіксувати в’їзд та виїзд осіб, які не є громадянами країн ЄС. Звісно, це нововведення стосується й українців, тож Green Travel поспішає поділитися деталями нововведення. Дізнайтеся, що відомо про EES, її особливості та що зміниться для українців, які планують в’їзд до країн Європейського Союзу.

Що таке EES та коли воно почне діяти?

EES (Entry/Exit Scheme) – являє собою унікальну захищену від втручання IT програму, розроблену виключно для використання на території Євросоюзу. Орієнтована вона на фіксацію та реєстрацію громадян, які проживають у третіх країнах, що не є членами ЄС та перетинають кордон через Шенгенську зону. Таким чином повністю контролюватиметься в’їзд і виїзд на територію Європейського Союзу, що, за ідеєю розробників, має вирішити безліч проблем та питань.

Трохи історії

Запуск цієї системи планували ще до 2022 року, але постійно відкладали через економічні та політичні причини, а також технічні складнощі встановлення автоматизованих пристроїв на всіх інтернаціональних кордонах. Нині ж єврокомісар Ілва Йоганссон офіційно презентувала відкриття системи виїзду/в’їзду в ЄС – Entry/Exit Scheme, анонсувавши, що вона запрацює одночасно в усіх країнах 10 листопада 2024 року. За її словами, зараз система вже перебуває на завершальних етапах тестування і практично вже готова до використання.

Основні особливості, функції та риси EES

  • Точна цифрова реєстрація. У кожного, хто перетинатиме кордон Шенгенської зони, стягуватимуть інформаційні дані, такі як відбитки пальців, зображення обличчя, особиста інформація. Усі дані зберігатимуться в закритій електронній системі.
  • Контроль за часом перебування в країнах ЄС. Система EES зможе автоматично підраховувати час, який кожен мандрівник провів на території Шенгенської зони. Річ у тім, що, як правило, туристам дозволяється перебувати в ній не більш як 90 днів упродовж періоду, тривалістю 180 днів. Таким чином система має можливість чітко контролювати дотримання туристами правил безвізового режиму та відстежувати порушників.
  • Контроль за міграцією. Не секрет, що останніми роками Європа як ніколи зіткнулася з нелегальною міграцією. Система EES буде залучена для поліпшення міграційних процесів на кордоні.
  • Спрощення проходження контролю прикордонної служби. Не потрібно буде робити відмітки в паспорті, ставити штампи. Достатньо один раз внести інформацію до бази даних EES і потім уже не потрібно буде витрачати час. Можна спокійно проходити крізь термінали самообслуговування, котрі встановлені в пунктах пропуску.
  • Забезпечення безпеки. Злочинців та порушників тепер простіше впізнавати, контролювати і в разі потреби депортувати з країни, в якій він перебуває. Причому від відповідальності тепер буде складно втекти, оскільки введені в систему виїзду/в’їзду дані відображатимуться в усіх країнах, таким чином покарання завжди знайде злочинця.
  • Автоматизація відмов. У спірних моментах не потрібно буде довго чекати відповіді від прикордонної служби. На основі наявної інформації система сама зареєструє відмову у в’їзді.
  • Обмін інформацією. Програма буде пов’язана з іншими базами даних ЄС, комунікуючи між SIS (дані громадян ЄС) та VIS (візовою інформаційною системою), що забезпечує повне розуміння міграційної ситуації.

У такий спосіб Європейська комісія прагне осучаснити пункти пропуску, спростити та прискорити проходження кордону, забезпечити безпеку, а також посилити контроль над незаконною міграцією.

Розрахуй страховку за кордон онлайн

  • Для вас та вашого авто
  • Цілодобова людяна підтримка
Нові правила в'їзду в ЄС: система EES (Entry/Exit Scheme) і що зміниться для українців?

Що змінитися з 10 листопада для українців? Як проходити систему EES?

Насамперед хочемо заспокоїти, нововведення не скасовує умови безвізу для українців, не вимагає збору пакета документів, заповнення складних анкет й оплати за використання системи. EES – це просто новий, цифровий формат перевірки документів, створений у результаті еволюції діджиталізації.

Отже, з початком роботи системи автоматизованого збору інформації EES абсолютно всі громадяни країн, які не є частиною Євросоюзу, зокрема й українці, повинні будуть заносити про себе інформацію в базу даних. Винятком можуть бути ті, хто має посвідку на проживання або довгострокову візу, і це не стосується українців, які отримали притулок у європейських державах.

Порівняно зі старою процедурою проходження прикордонного контролю, нова складатиметься з таких етапів:

  • Подаються документи, що підтверджують особу – паспорт або інший документ. Для іноземців на кожному сухопутному, повітряному чи морському кордоні будуть встановлені термінали самообслуговування.
  • Надаються біометричні данні – необхідно просканувати обличчя та відбитки пальців. Не варто хвилюватися, таку процедуру потрібно буде проходити тільки раз, і інформація зберігатиметься в системі EES до 3-х років. Також надання біометрії виключає потребу у штампах у паспорті, чергах. Однак якщо ви ці дані не надасте, в’їзд буде заборонено.
  • Проходимо перевірку даних – за наявністю наданих даних програма автоматично підрахує, скільки іноземець уже пробув у Шенгенській зоні, скільки днів ще в нього залишилося. Після того, як система отримає підтвердження, що виділений ліміт не перевищено, надасть дозвіл на в’їзд.

З огляду на абсолютну цифровізацію всіх дій на кордоні, вочевидь зрозуміло, чому немає потреби в штампах у паспорті.

Цю процедуру потрібно буде проходити тільки вперше перетинаючи кордон після введення в дію системи EES. У наступні рази достатньо буде просто просканувати паспорт через термінал самообслуговування. Таке нововведення спочатку може створити деякі затримки на час збору інформації, проте потім, коли база даних буде заповнена, це, навпаки, прискорить процес проходження контролю та унеможливить підробку документів.

Варто зазначити, що дію системи EES буде впроваджено у всіх країнах ЄС, за винятком тільки Ірландії та Кіпру. Крім цього, поки нововведення не покриває деякі країни, які входять до Шенгенської зони, але не є частиною ЄС, а саме: Швейцарію, Ісландію, Ліхтенштейн та Норвегію. Однак з огляду на те, що щоб дістатися до однієї з цих держав, українцям все одно доведеться перетнути кордони інших країн, не варто сподіватися, що ідентифікації вдасться уникнути.

Хочемо також нагадати, що для виїзду за кордон може знадобитися страховка. Вона стане надійним захистом за незапланованих обставин та вбереже від значної фінансової втрати. Якщо ви плануєте поїздку на автомобілі, врахуйте, що наявність Зеленої карти – обов’язкова умова перетину кордону для всіх. Незалежно від того, на який період виїжджаєте та з якою метою, без туристичного страхування також не обійтися – воно буде запорукою вчасного отримання всієї необхідної медичної допомоги, якщо в такій виникне потреба. Не нехтуйте власною безпекою, ти паче, оформити страховку в надійної ліцензованої страхової компанії можна всього за декілька хвилин на сайті Green Travel.

Схожі статті

В'їзд до Румунії – що потрібно знати українським водіям
5.08.2024
Грінтревел запускає нову послугу підтримки та реальної допомоги для українських водіїв за кордоном - дорожній асистент в Європі "AssistMe"
26.05.2023
Добавили виньетки в Молдову: оплачивай дороги в 9 странах Европы.
2.05.2024
Перший раз: 6 корисних порад для першого перетину кордону
30.05.2022
Платні дороги Європи: памятка з переліком країн
11.07.2023
Подорожуєте з домашнім улюбленцем? – Дізнайтеся правила перетину кордону з тваринами
2.05.2024
Чат-бот Greentravel-страхування в смартфоні
Перший в Україні чат-бот для купівлі, продовження та зберігання страхових полісів