Як швидко звикнути до нового життя за кордоном?
Куди йти? Як оформити документи? Де поїсти? Де купити продуктами? Як влаштуватись на роботу?
Коли українці вимушено приїжджають до ЄС, Канади, Америки, то у них виникає багато побутових питань. Якщо немає знайомих у тому місті, куди приїхали, до доводиться все робити самостійно. А на це може піти не один день та буде не одна помилка.
Тому ми підготували для вас великий матеріал, як адаптуватись за кордоном. Раніше робили допис у нашому Facebook про адаптацію у ЄС. А тепер треба дамо більш розгорнуту інформацію.
Польща
- Валюта – злотий.
- Популярні продуктові магазини: найбюджетніші – Biedronka і Lidl, найдорожчі – Piotr i Paweł.
- Житло – умови орендування житла такі як і в Україні (підписуєте договір та за місяць до виїзду треба повідомити власника по намір виїхати). Вартість житла залежить від міста: у Варшаві двокімнатна квартира може коштувати 2500 злотих на місяць, а у Познані – 1480 злотих.
- Навчання для дітей – якщо ви оформили PESEL (реєстр людей, які перебувають на постійному або тимчасовому проживанні), то можете віддати дитину до місцевої школи. Для оформлення вам треба перекласти на польську мову паспорт або свідоцтво про народження дитини, договір про оренду житла або довідку про безоплатне проживання, табель успішності дитини або коротку характеристику від вчителя.
- Працевлаштування – для українців із PESEL відкриті всі двері – можете стати на облік до центру зайнятості як безробітна особа, працевлаштуватись на будь-яку посаду, відкрити рахунок у банку та повноцінно користуватись медичним страхуванням.
Реєстрація
Аби отримати PESEL вам треба спочатку зареєструвати місце проживання, а потім звернутись до найближчого Ужонд. Із собою треба мати такі документи:
- Паспорт громадянина України;
- Документ-підставу для перебування на території країни;
- Мельдунек (договір про оренду або купівлю житла);
- Роздруковану і заповнену анкету. Завантажити її можна тут;
- Довіреність (необхідна, коли документи подаються не особисто заявником, а довіреною особою).
І важлива новина: з 1 червня Польща відмінила безкоштовний проїзд по автострадах. Будьте уважними, бо пересування платними дорогами без оплати може обернутись великим штрафом.
Телеграм-канал допомоги:
– https://t.me/refugeesinPoland
Бельгія
- Валюта – євро. З 1 червня ви можете спокійно обміняти гривні на євро у будь-якому банку Бельгії.
- Популярні продуктові магазини: Еlhaize (Proxy), Carrefour, Lidl, Aldi, Colruyt, Macro, Cora.
- Житло – якщо вам немає де зупинитись, то уряд Бельгії надає житло, але це буде групове проживання. Або ж можете самостійно шукати житло та орендувати його. Вартість оренди житла у Бельгії стартує від 700 євро (вартість залежить від розташування, ремонту, кількості кімнат)
- Навчання для дітей – у бельгійські школи діти починають ходити у 2,5-3 роки і навчання безкоштовне. Після приїзду можете одразу шукати школу для дітей. Якщо будуть місця у класах, то вас швидко приймуть.
- Працевлаштування – аби офіційно влаштуватись на роботу, вам потрібна А-карта (про неї йде мова нижче).
Реєстрація
Для офіційного перебування у Бельгії та отримання усій прав вам треба зареєструватись у Brussels Expo, Palais 8 Heysel.
Це можна зробити і онлайн:
- Заходите на сайт register-ukraine.be.
- Заповнюєте форму та бронюєте час, щоб зареєструватися зі своєю сім’єю.
- Отримуєте QR-код на електронну пошту.
- Приходите до реєстраційного центру зі своїм QR-кодом та документами, що засвідчують особу.
- Займаєте спеціально передбачену для цього чергу.
- Після реєстрації вам надають документ про «попередню реєстрацію», а після перевірки видають сертифікат «тимчасовий захист».
Після отримання документів усі члени родину, яким більше 12 років, можуть оформити «А-карту». Вона надає можливість отримати соціальні виплати, медичне страхування, безкоштовно вивчати мову, працювати, вчитися в муніципальних школах та садках.
Телеграм-канали для допомоги:
– https://t.me/ukrainciwbelgii
– https://t.me/refugeesinBelgium
Австрія
Щоб отримати повні права на перебування у Австрії, треба отримати ID-карту «переміщеної особи» (Ausweis für Vertriebene).
- Валюта – євро.
- Популярні продуктові магазини: найпопулярніші – Eurospar, Billa, Hofer, найдорожчі – Merkur i Spar Courment.
- Житло – на короткий час влада надає групове житло, на кшталт хостелу. Далі уряд може надати довгострокове житло, але ви не можете обирати тип, регіон. У вас буде окрема кімната у великому будинку. Якщо бажаєте самостійно жити, то можете шукати постійне та довготривале місце проживання. Вартість стартує від 500 євро.
- Навчання для дітей – дитячі садки безкоштовні. У школах викладають німецькою мовою. Для дітей проводять безкоштовні додаткові курси, аби вони швидше адаптувались. Для реєстрації дитини на навчання вам треба прийти із документи (український паспорт та місце проживання у Австрії) і по подальших діях вас скорегують.
- Працевлаштування – у Австрії із роботою складко. Якщо ви не знаєте німецьку, то буде складно влаштуватись на найнижчі посади, навіть при наявності ID-карти.
У Австрії для водіїв на українських авто безкоштовний проїзд по автобанах зберігається до 30 липня. Але для спокійного пересування по країні чи по усій Європі у вас має бути зелена карта. Її можна оформити або продовжити через сервіс онлайн страхування Green Travel
Що для цього потрібно?
- Перейти на сторінку – https://greentravel.ua/ua/stoimost-zelyonoj-karty/
- Заповнити дані
- Оплатити через сервіс LiqPay
Через хвилину ви отримуєте офіційний страховий поліс «Зелена карта» на електронну пошту та можете вільно подорожувати Європою.
Корисні посилання (телеграм-чати) по Австрії:
– https://t.me/refugeesinAustria
Канада
Зараз Канада зробила пришвидшений варіант отримання візи. Це навіть не віза, а дозвіл на екстрені поїзди. Із деталями можете ознацомитись на сайті – https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/ukraine-measures/portal-application-ukraine-cuaet.html
- Валюта – канадський долар.
- Популярні продуктові магазини – бюджетні: Nofrills, Food Basics, преміальні: Loblaws, Metro.
- Житло – вартість житла у Канаді стартує від 800 американських доларів (це 1500 канадських доларів). Все залежить від міста, інфраструктури, ремонту, тощо.
- Навчання для дітей – за умови отримання безкоштовної візи ваші діти можуть претендувати на безкоштовне навчання у школах, коледжах та університетах.
- Працевлаштування – роботу ви можете шукати на цих ресурсах – Jooble, monster.ca, canadajobs.com, jobbank. Але для початку треба отримати усі документи для легального перебування та роботи на території Канади.
Наразі для українців працює система допомоги від уряду:
- чартерні рейси з Європи до Канади;
- грошова підтримка для задоволення основних потреб на перший час після приїзду;
- безкоштовне розміщення в готелі терміном до двох тижнів.
Корисні контакти:
- Пошук житла на сайті та на інтерактивній карті.
- Пошук роботи українцям у Канаді.
- Список українських шкіл та дитячих садків у Канаді.
- Державна програма з мовних курсів.
- Безкоштовні курси англійської мови.
Загальна інформація по усій Європі
- Якщо ви шукаєте роботу у різних країнах ЕС, то можете скористатись сайтом https://www.uatalents.com.
- Для пошуку житла користуйтесь:
Із 1 червня Польща, Швейцарія, Чехія, Німеччина, Болгарія відмінили безкоштовний проїзд у міському транспорті для українців.
Якщо у вас є друзі чи родичі, які збираються виїжджати за кордон чи зараз там знаходяться, то обов’язково вишліть їм цей матеріал. Для швидкої адаптації дуже важливо мати повну інформацію та тримати контакт із людьми, які можуть допомогти.
І продовжуємо вірити у нашу неминучу перемогу.
Все буде Україна.