Платный въезд в ЕС для безвиза. Что нужно знать о системе ETIAS
Если сейчас мы спокойно путешествуем по странам, находящимся в Шенгенской зоне (в которой не нужна виза) только на основании международного паспорта, в следующем году это изменится. Предстоит оформлять заявку, дающую разрешение на поездку через систему ETIAS. Поэтому по этому поводу в СМИ можно прочитать много разнообразной и порой противоречивой информации, которая только запутывает и вносит чувство беспокойства. Мы собрали для вас полезные сведения исключительно из официальных источников, они точно поставят точку над «i» и ответят на главные вопросы.
Что такое ETIAS?
Вопреки распространенному мнению, что это та самая виза, которая дает разрешение на въезд в одну из 60 стран Шенгенской зоны на самом деле ETIAS таковым не является. Это всего лишь программа, которая проверяет каждого желающего посетить государство в ЕС с безвизовым режимом. Европейская система информации и автоматизации поездок – именно так расшифровывается загадочная аббревиатура и она не требует оформления визы. Программа не влияет на подачу заявки на получение визы в другие страны и требуется в качестве дополнительной опции в европейских государствах.
Задумывали систему достаточно давно, но на введение повлияло множество факторов – экономика, COVID-19, кризис, связанный с войной в Украине. На создание ETIAS повлиял большой поток нелегальных мигрантов, всевозможные стычки и террористические атаки. Это своего рода защита границ каждого государства. Тех, кого беспокоит, что это усложнит получение визы, следует расслабиться – политика внедрения системы направлена на упрощение визовой схемы для долгосрочного пребывания за границей.
Программа будет только собирать и обновлять данные, отслеживать и анализировать, насколько представляет угрозу для страны человек, который планирует в нее въехать.
Нужно ли заполнять анкету украинцам?
Да, украинцам, как и американцам, японцам, австралийцам, а также жителям других стран, с которыми заключен безвизовый режим в ЕС, необходимо будет заполнять анкету ETIAS. Этот список достаточно велик, а к моменту запуска системы будет еще расширен.
Коли почне діяти платний в’їзд до ЄС?
На сьогодні поки що немає точної дати запуску платного в’їзду у зв’язку з тим, що вона неодноразово переносилася. Орієнтовно цієї зміни варто очікувати до середини 2024 року. Тому стежте за новинами, ми підкажемо, коли буде визначено точну дату.
Як заповнити та оплатити анкету ETIAS онлайн (Приклад заповнення)
Уже зараз в інтернеті можна зустріти сумнівні пропозиції від компаній, котрі бажають «допомогти» в оформленні анкети ETIAS. Варто зауважити, що програма продумана так, щоб бути доступною і зрозумілою абсолютно для кожного. Це можна буде зробити онлайн зайшовши на офіційний сайт або через застосунок. Для цього не потрібно зануритися в купу паперових документів або витратити багато часу. На заповнення анкети з простими графами піде всього 10 хвилин.
Розглянемо приклад заповнення:
- Біометричні дані – тут ви вказуєте своє ім’я, прізвище (те, що зараз та яке було при народженні), а також дату й місце народження.
- Громадянство – достатньо написати громадянином якої країни є.
- Адреса – за якою проживаєте.
- Контакти – особиста e-mail адреса та номер телефону, яким користуєтеся.
- Освіта та досвід роботи – не пропустіть деталей, цей пункт важливий для оцінки ваших намірів.
- Перша країна, яку збираєтеся відвідати.
- Дайте відповідь на біографічні запитання. Надайте відомості про здоров’я, судимість, згадайте про поїздки до країн, де триває війна чи вас депортували (заборонили в’їзд).
Також варто врахувати, що форма до заповнення буде обов’язковою для всіх. Неповнолітнім анкета також необхідна, тільки заповнювати її має офіційний представник або опікун. Якщо у вас члени сім’ї проживають у ЄС, знадобиться надати інформацію про родинні зв’язки або стосунки, посвідку на проживання – знадобляться будь-які відомості.
Оплатити ETIAS також можна буде онлайн за допомогою банківської картки кредитної чи дебетової.
Скільки діятиме ETIAS?
Загалом, точного терміну немає, залежить індивідуально від аналізу ваших даних. Якщо анкету буде схвалено без будь-яких умовностей, ми говоримо про 2-3 роки використання ETIAS. Це за умови, що термін дії вашого паспорта не закінчиться. Якщо термін паспорта добіг кінця – дозвіл також перестає діяти. Який буде термін другої авторизації також визначатиме система виходячи з вашої історії поїздок та наданої інформації.
Як бачимо, ETIAS – не звір, якого варто боятися, а зручний механізм, що дає змогу іноземній державі берегти свої кордони, а мандрівникам спрощує пересування країнами ЄС без проблем оформлення візи для довготривалого перебування.