З 1 липня українське водійське посвідчення в Польщі перестає діяти – що робити?
Водіям, які перебувають у Польщі потрібно пам’ятати, що з 31 грудня 2023 року закінчився пільговий період, що дозволяє їздити за водійським посвідченням українського зразка. Цей період був продуманий польським урядом з початку великої війни в Україні, як допомога вимушеним біженцям. З настанням 2024 року розпочався адаптаційний період, коли в шестимісячний термін усі українські водії, які проживають у Польщі, мають обміняти свої права на документи польського зразка. Тому якщо ви зараз перебуваєте в цій країні, майте на увазі, що встигнути оформити обмін потрібно до 1 липня 2024 року. Також необхідно зазначити, що на мігрантів чекають й інші зміни. Які? – Про це ви дізнаєтеся першими від Green Travel!
Що змінилося для українських водіїв з початком 2024 року?
Як відомо, від початку війни в Україні польське законодавство стало вельми лояльним для людей, котрим довелося залишити рідні домівки та переїхати до Польщі. Українців пропускали за внутрішніми паспортами, без зеленої карти і дозволялося водити за правами українського зразка. Поступово пільги зменшувалися, таким чином нашим водіям для перетину кордону вже потрібно купити страховку, оформити міжнародний паспорт.
Зараз, з 1 січня 2024 року, черга дійшла до водійського посвідчення, у нього також закінчився відведений пільговий період. Це прописано в спеціальному законі (Ustawa z dnia 23 marca 2022 r. o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy), ухваленому в березні 2022 року. Згідно з ним тим, хто виїхав під час війни і проживає на території Польщі, дозволялося:
- не змінювати українські права на польські, використовуючи їх до 31 грудня 2023 року;
- керувати авто з водійським посвідченням, у якого закінчився термін придатності без обов’язкового його продовження.
Із закінченням пільгового періоду набуває чинності законодавство, що діє на всіх іноземців, які перебувають у країні понад 6 місяців (Ustawa o kierujących pojazdami). Цей закон регламентує зміну документів після 6 місяців перебування в країні:
- формат міжнародного водійського посвідчення, визнаного Женевською Конвенцією 19.09.1949 р.;
- вид прав внутрішніх або міжнародних, регламентований Віденською Конвенцією про дорожній рух 08.11.1968 р..
До слова, міжнародні права українського зразка, що видаються МВС України останні кілька років створені саме за форматом Віденської дорожньої Конвенції та приймаються в багатьох європейських країнах, які її ратифікували (узаконили).
Увага! З огляду на те, що пільговий період стосувався не тільки міжнародних прав, а й терміну дії українських (по закінченню яких дозволялося не оновлювати), тепер, з 1 січня 2024 року можна їздити винятково з непростроченими документами.
Що буде з українськими водіями зі статусом PESEL UKR та з їхніми водійськими посвідченнями у 2024 році?
Для тих водіїв, які перебувають під захистом Польщі та мають офіційний статус PESEL UKR історія дещо інша.
Насамперед потрібно роз’яснити – 31 грудня 2023 року закінчився саме пільговий період, що дозволяє використання українських посвідчень. Інша справа – дія спеціального закону, що гарантує вимушеним тимчасовим емігрантам захист. Дія цієї постанови закінчується пізніше, але також скоро – 4 березня 2024 року, якщо її не продовжать.
Нагадуємо, цей спеціальний закон діє на вимушених мігрантів у країнах ЄС і дозволяє:
- використовувати внутрішні українські права без обов’язкового продовження;
- за певних обставин підтверджувати професійні українські сертифікати, перебуваючи в ЄС;
- водити авто з правами, не перекладеними з української мови.
Тож, керуючись даною нормою закону, українці, які оформили PESEL UKR, можуть заспокоїтися щонайменше до 4 березня 2024 року та використовувати наявні в них документи без необхідності їх міняти, перекладати та складати заново іспити з водіння. Безумовно, якщо цей період не буде подовжено – на вас чекає зміна документів, плануючи її, врахуйте, що обмін можливий тільки за наявності чинних прав.
Якщо у вашого водійського посвідчення вже закінчився термін дії, не варто хвилюватися, в результаті співпраці МВС з ДП «Документ» є можливість поновлення в Польщі. Поки що послуга можлива через сервіси, розташовані у Варшаві, Кракові, Вроцлаві та Гданську, але їх кількість планується збільшити. Детально про це Green Travel писав в одній із попередніх статей.
Які покарання чекають на українських водіїв, які не обміняють права?
Цікавим є той факт, що наразі в законодавстві Польщі немає окремо точно передбаченого покарання. Однак, як стало відомо з певних джерел, водіння на не обміняних правах можуть прирівняти до їх відсутності, а це від 1500 злотих (близько 14 370 грн).
То кому саме потрібно буде пройти процедуру обміну прав?
Отже, всі українці, які переїхали до Польщі і при цьому не отримали статусу «PESEL UKR», до 1 липня 2024 року змушені будуть обміняти водійське посвідчення українського формату на польське якщо:
- перебували в сусідній державі понад пів року;
- оформлюють посвідку на постійне або тимчасове проживання в Польщі;
- планують працювати за спеціальністю, пов’язаною з водінням авто.
Також варто врахувати, що найбільше заборона на водіння з українським посвідченням водія після набуття законом чинності стосується тих українців, котрі:
- не мають офіційного статусу та дозволу на проживання;
- уже працюють у сфері автотранспорту.
Якщо процедуру не пройти, водія можуть притягнути до відповідальності одразу за двома статтями порушення ПДР:
- 38-ю – відходження від вимоги надання водійського посвідчення представникам компетентних служб;
- 95-ю – водіння ТЗ без необхідних документів.
Варто зазначити, що за протерміновані та не обмінені права в Польщі доведеться заплатити від 250 злотих, що значно перевищує адміністративний внесок, якщо все зробити за правилами. Не варто забувати, що штраф може бути не одноразовим і може призвести до заборони водіння на території країни.
Сподіваємось, що Польща продовжить пільговий термін, і українські водії зможуть без проблем їздити на авто. Однак якщо це не станеться, бажаємо, щоб процес продовження та заміни посвідчення пройшов легко та без проблем!