Скільки коштує страховка на авто в Німеччині?
У зв’язку з новими правилами в Німеччині багатьом українцям доведеться зіткнутися з місцевою системою страхування. Такого висновку можна дійти після того, як з 1 квітня набули чинності нові правила для людей, які отримали статус тимчасового захисту і понад рік пересуваються на авто з українськими номерами. З метою посилення контролю над безпекою дорожнього руху німецький уряд зобов’язує кожного водія з України перереєструвати автомобіль. А це означає, що й Зелена карта вже перестане діяти і потрібно буде купувати вже місцеву страховку. Щоб допомогти українським водіям у цьому досить складному питанні Green Travel дізнався, скільки коштує страховка в Німеччині на німецьке авто і від чого залежить її ціна.
У двох словах про страховку
Як й в Україні, в Німеччині існує закон про обов’язкове страхування цивільної відповідальності. Якщо у нас цю страховку називають ОСЦПВ або «автоцивілка», там вона відома як «Haftpflicht» і має ту саму мету – відшкодування збитків від ДТП, винуватець якої підписав контракт зі страховою компанією. У такому разі в рамках встановлених законом лімітів, після проведеної оцінки збитків страхова компанія повинна буде виплатити компенсацію всім постраждалим. Закон однаково діє на всі зареєстровані в Німеччині авто, а його порушення загрожує високим штрафом, аж до позбавлення водійських прав.
У яких випадках може знадобитися страховка на авто в Німеччині?
Той, хто виїжджав за кордон на автомобілі вже встиг оцінити, що українське страхування Зелена карта набагато дешевше і простіше. Цей вид страховки вам знадобиться для виїзду за межі України, подорожей та тимчасового проживання в країнах Європи. Однак після закінчення річного терміну перебування в Німеччині у зв’язку з перереєстрацією потрібно буде не забути і змінити свій поліс на місцеве страхування. Також якщо під час перетину кордону якщо у водія не виявиться Зеленої карти, прикордонна служба може запропонувати купити прикордонний «Haftpflicht». Крім того, німецька страховка вам знадобиться, якщо ви купили автомобіль та поставили його на облік.
Як розраховується страховка на авто в Німеччині?
У Німеччині немає єдиного тарифу на страховку авто, остаточна вартість поліса розраховується індивідуально під кожен транспортний засіб та його водія. Розглянемо ті критерії, які відіграють ключову роль у підрахунку остаточної ціни страховки:
- Сума покриття – залежно від обраних страхувальником лімітів, чим вони більші, тим дорожчий поліс.
- Клас регіону – залежить від аварійного коефіцієнта в конкретній місцевості, розрахованого на основі статистичних даних, взятих за останні 5 років. Цікаво, що показник може бути різним для всіх типів ТЗ, зареєстрованих в одній місцевості.
- Клас авто – внутрішня характеристика, що розраховується в Німеччині, вона відображає аварійну історію марки транспорту. Так, при обов’язковому страхуванні враховується класовість від 10 до 30 балів. Те, який клас отримає автомобіль, залежить від кількості страхових випадків за цією моделлю. Так, тут також беруться за основу статистичні дані, які переглядаються кожних три роки. Що менший показник – то дешевшою виявиться страховка на авто.
- Клас водія (SFK) – цей параметр відповідає за історію страхових випадків самого водія. Показник розраховується в межах 0-50 балів. Що більший безаварійний стаж водія, то вище присвоюється клас і відповідно дешевшою стає страховка.
- Параметри автомобіля – враховується його вік, розмір двигуна, річний пробіг, показник зношеності.
- Характеристика водія – його вік, водійський стаж, професія, умови використання (для різних видів діяльності можуть діяти різні тарифи).
- Додаткові фактори, котрі можуть впливати на аварійність або стан авто, наприклад, відкрите чи закрите місце стоянки.
- Розмір франшизи – суми, яку в разі ДТП водій буде зобов’язаний сплатити самостійно.
Скільки коштуватиме страховка на авто в Німеччині?
Як бачимо, вартість страховки в Німеччині залежить від безлічі чинників й остаточна ціна поліса розраховуватиметься індивідуально під кожного застрахованого. Однак згідно з даними Асоціації страховиків за 2024 рік, середня вартість обов’язкової страховки – 258 євро, втім суми можуть доходити і до 1400 євро. Щоб краще зрозуміти, як розраховується вартість страховки в Німеччині скористаємося кількома прикладами:
- Страхування VW Golf з первинною реєстрацією 1997 року молодим водієм з класом страхових претензій 1/2 обійдеться від 830 до 1050 євро, залежно від компанії, в якій оформлятиметься поліс.
- Страхування автомобіля водієм, старшим за 60 років, з такими вступними: Audi A3 з первинною реєстрацією у 2015 році, з 31 класом за претензіями (гарною безаварійною історією) і франшизою в 300 євро обійдеться в 430-450 євро.
- Велике значення має місце реєстрації. Так за страховку авто VW Passat, зареєстрованого в Берліні, доведеться заплатити щонайменше 464 євро на рік, тоді як за таку саму модель, але з «пропискою» в Мюнстері водій віддасть приблизно 297 євро.
- Різниця між полісами на авто з пробігом у 5 000 км на рік й 10 000 км на рік – 45-70 євро.
Як заощадити на страховці авто в Німеччині?
Кілька порад, які допоможуть зберегти сімейний бюджет під час купівлі страховки:
- Не поспішайте без необхідності змінювати реєстрацію авто. Ціна Зеленої карти буде значно нижчою, а умов для її оформлення менше.
- Замисліться обираючи місце для проживання, перевірте, який у ньому показник регіонального класу.
- Надайте підтвердження про свій безаварійний досвід водіння (як це зробити ми писали в минулій статті).
- Незначно в межах 2-4% можна заощадити, якщо паркуєтеся в гаражі, а не на вулиці.
- 14% економії можуть принести авто з невеликим річним пробігом у 5000 км.
- Близько 9% від вартості страховки може дати вибір техобслуговування, яке рекомендує страхова компанія.
- Скористайтеся франшизою – франшиза в пакеті допоможе заощадити до 38% від суми страховки, проте перш ніж це зробити, добре обміркуйте свої дії. Чи достатньо у вас майстерності, аби не потрапляти в ДТП і чи готові ви в разі аварії покрити суму франшизи.
Висновок
Якщо раніше виїжджаючи за кордон, українському водієві достатньо було купити Зелену карту, зараз історія дещо змінилася. У разі тривалого перебування в Німеччині, перереєстрації та купівлі авто знадобиться німецька страховка. Система страхування в Німеччині може здатися українцям доволі складною та дорогою, проте варто врахувати, що в деяких випадках без неї не обійтися, оскільки за їзду без страховки водій може отримати високий штраф, а іноді справа може закінчитися вилученням водійського посвідчення та депортацією. Сама вартість страховки залежить від багатьох факторів, тому перш ніж оформляти поліс, вивчіть їх, перевірте свої дані та авто, порівняйте страхові компанії.