Правила дорожнього руху в Чехії: за що штрафують українців
Безпека на дорогах – те, до чого з особливим трепетом ставляться в Чехії. З огляду на статистику ДТП як по країні, так й по всій Європі, велика частка яких лежить саме на любителях «проїхатися з вітерцем», влада розробила індивідуальні обмеження швидкості. Мета нововведення у 2024 році – дисциплінувати водіїв та скоротити аварійні випадки на дорогах. Дізнайтеся першими від Green Travel, якими стали нові обмеження в Чехії, які штрафні санкції чекають на порушників, аби безпроблемно подорожувати на авто без штрафів і не накликаючи небезпеку на себе та інших учасників дорожнього руху.
Нові ПДР у Чехії, що потрібно знати?
Насамперед особливо з огляду на кількість іноземців й біженців, зміни торкнулися Зеленої карти. Крім того, що вона обов’язкова абсолютно для всіх транспортних засобів, штрафні санкції стали більш жорсткими. Утім, з осені плануються і в цьому напрямку деякі зміни. Так, для пересування по Чехії буде можливість скористатися місцевим онлайн-реєстром страховок, який підпорядковується Чеській страховій касі. Однак потрібно врахувати, що вартість такого способу страхування дорожча за Зелену карту і діятиме лише в межах країни.
Також зміни в ПДР торкнулися штрафних балів та їхнього нарахування. Якщо раніше діяло 5 категорій нарахування, тепер їх замінили трьома – по 2, 4 і 6 балів.
Збільшилося покарання за найбільш небезпечні порушення, такі як їзда у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, ігнорування червоного світла або значне перевищення швидкості. Крім того, посилене покарання торкнеться водіїв, які з першого разу не вчаться на своїх помилках, що призводить до повторного порушення.
Водночас, до менш небезпечних порушень стали ставитися лояльніше. Тому такі проступки як неправильне паркування (що не створює аварійної ситуації) або їзда в денний час з вимкненими фарами обкладаються меншими санкціями. Варто знати, що в разі серйозних порушень таке покарання як вилучення водійських прав отримало збільшення термінів. Є й приємна новина для водіїв, які люблять швидкість: на деяких ділянках збільшать швидкісні ліміти зі 130 км/год до 150 км/год. Цікаво, що до 2026 року за прогнозом Мінтрансу таких ділянок стане три, а сама дорога буде спеціально для цього підготовлена, аби мінімізувати будь-які наслідки їзди з високими показниками на спідометрі.
За яку швидкість штрафують у Чехії?
Щоб отримати штраф в Чехії, достатньо перевищити швидкість уже на 10 км/год від визначеної, і водій уже одразу потрапляє під санкції. А ось якщо перевищити на 40 км/год й більше по міській місцевості або від 50 км/год за межами населених пунктів, це вже загрожуватиме не тільки штрафом, а й позбавленням водійських прав строком від 6 до 18 місяців (залежно від складності порушення).
Як уже говорилося, сума штрафів у Чехії за перевищення швидкості у 2024 році залежить від умов, дороги та швидкісних показників. Залежно від місцевості (у населеному пункті або за його межами) й швидкості доведеться сплатити від 1500 до 3500 чеських крон (а це близько 2609 – 6089 гривень) і від 2000 до 25000 крон (3479 – 43495 грн).
Які обмеження швидкості є в Чехії?
Як відомо, сума штрафу залежить від перевищеної норми на конкретній ділянці дороги. Розглянемо ці обмеження:
- 50 км/год – максимум допустима при їзді в міській місцевості.
- 90 км/год – ліміт на дорозі за межами міста або населених
- пунктів.
- 100 км/год – обмеження, що діє на швидкісних автомагістралях.
- 130 км/год (або до 150 км/год на деяких ділянках) на автобанах.
- Для вантажівок та автомобілів з масою, що перевищує 3,5 т, буде діяти обмеження до 80 км/год за межами міста.
- Якщо автобан або швидкісна магістраль проходять у межах міста або населених пунктів потрібно буде знизити швидкість хоча б до максимально дозволених 90 км/год.
- Пересуватися швидкісними магістралями дозволяється тільки тими ТЗ, які можуть розвивати швидкість не менше 80 км/год.
Порядок отримання штрафу
Для фіксації перевищення швидкості в Чехії використовуються прямі вимірювання дорожньою патрульною службою, секційною системою контролю і стаціонарні радари.
Тут варто зазначити, що використання спеціальних покриттів на номерні знаки або попереджувальних програм заборонено і також карається суворо.
Штраф може стягуватися на місці, але останнім часом, враховуючи широкий спектр дії систем відстеження, його надсилають порушнику ПДР рекомендованим листом, який може йти в середньому від кількох тижнів до кількох місяців. У листі вказується інформація про саме порушення, сума штрафу, способи оплати та термін погашення, який зазвичай дорівнює 15 дням.
Оскарження штрафів
Водій у Чехії, який отримав лист про призначений штраф, має право його повністю оскаржити. Це стосується абсолютно всіх етапів адміністративного судочинства.
У разі, якщо водій не визнає свого порушення, йому треба відмовитися в отриманні квитанції і не розписуватися за неї. Використовуючи встановлені строки для оскарження штрафних санкцій потрібно подати заяву, вказавши свої причини та пояснення. Якщо ж в оскарженні було відмовлено або в разі отримання негативної відповіді, законодавством дозволено звернення до суду.
У Чехії на українських водіїв чекають не тільки штрафи, а й бали
Крім штрафної сітки в Чехії з 2006 року було розроблено систему балів. Так, кожен водій може отримати до 12 балів, після чого його позбавлять прав на водіння транспортним засобом не менше ніж на рік. Після закінчення терміну доведеться відновлювати своє водійське посвідчення. Для цього потрібно буде заново складати іспити з водіння і психології дорожнього руху.
Нові правила, введені в Чехії 2024 року, стали ще жорсткішими для водіїв із малим досвідом водіння. Для них передбачається своєрідний «випробувальний термін», який може тривати протягом двох років з моменту отримання водійських «прав». Цей випробувальний термін передбачає ліміт не в 12, як для звичайних водіїв, а всього 6 балів і за весь випробуваний період. Якщо за цей час малодосвідчений водій набере понад 6 балів чи вчинить серйозне порушення ПДР, видані раніше права анулюються.
Оновлені правила в Чехії поширюються абсолютно на всіх водіїв. Тому плануючи поїздку не забудьте оформити Зелену карту та освіжити в пам’яті чинні в країні швидкісні ліміти, щоб уникнути значних штрафів та інших неприємностей.