Платний в’їзд до ЄС для безвізу. Що потрібно знати про систему ETIAS
Якщо зараз ми спокійно подорожуємо країнами, що перебувають у Шенгенській зоні (в якій не потрібна віза) тільки на підставі міжнародного паспорта, наступного року це зміниться. Потрібно буде оформляти заявку, що дає дозвіл на поїздку через систему ETIAS. Тож з цього приводу зараз у ЗМІ можна прочитати багато різноманітної та часом суперечливої інформації, котра лише заплутує та вносить відчуття занепокоєння. Ми зібрали для вас корисні відомості виключно з офіційних джерел, вони точно поставлять крапку над «і» та дадуть відповідь на головні питання.
Що таке система ETIAS?
Всупереч поширеній думці, що це та сама віза, яка дає дозвіл на в’їзд в одну з 60 країн Шенгенської зони насправді ETIAS таким не є. Це всього лише програма, що перевіряє кожного, хто бажає відвідати державу в ЄС із безвізовим режимом. Європейська система інформації та автоматизації подорожей – саме так розшифровується загадкова абревіатура і вона не потребує оформлення візи. Програма не впливає на подання заявки на отримання візи в інші країни і потрібна як додаткова опція в європейських державах.
Задумували систему досить давно, але на введення вплинуло безліч чинників – економіка, COVID-19, криза, пов’язана з війною в Україні. На створення ETIAS вплинув великий потік нелегальних мігрантів, різноманітні сутички та терористичні атаки. Це свого роду захист кордонів кожної держави. Тих, кого турбує, що це ускладнить отримання візи, варто розслабитися – політика впровадження системи спрямована на спрощення візової схеми для довгострокового перебування за кордоном.
Програма лише збиратиме й оновлюватиме дані, відстежуватиме й аналізуватиме, наскільки становить загрозу для країни людина, яка планує в неї в’їхати.
Чи потрібно заповнювати анкету українцям?
Так, українцям, як і американцям, японцям, австралійцям, а також жителям інших країн, з якими укладено безвізовий режим у ЄС, необхідно буде заповнювати анкету ETIAS. Цей список досить великий, а до м
Коли почне діяти платний в’їзд до ЄС?
На сьогодні поки що немає точної дати запуску платного в’їзду у зв’язку з тим, що вона неодноразово переносилася. Орієнтовно цієї зміни варто очікувати до середини 2024 року. Тому стежте за новинами, ми підкажемо, коли буде визначено точну дату.
Як заповнити та оплатити анкету ETIAS онлайн (Приклад заповнення)
Уже зараз в інтернеті можна зустріти сумнівні пропозиції від компаній, котрі бажають «допомогти» в оформленні анкети ETIAS. Варто зауважити, що програма продумана так, щоб бути доступною і зрозумілою абсолютно для кожного. Це можна буде зробити онлайн зайшовши на офіційний сайт або через застосунок. Для цього не потрібно зануритися в купу паперових документів або витратити багато часу. На заповнення анкети з простими графами піде всього 10 хвилин.
Розглянемо приклад заповнення:
- Біометричні дані – тут ви вказуєте своє ім’я, прізвище (те, що зараз та яке було при народженні), а також дату й місце народження.
- Громадянство – достатньо написати громадянином якої країни є.
- Адреса – за якою проживаєте.
- Контакти – особиста e-mail адреса та номер телефону, яким користуєтеся.
- Освіта та досвід роботи – не пропустіть деталей, цей пункт важливий для оцінки ваших намірів.
- Перша країна, яку збираєтеся відвідати.
- Дайте відповідь на біографічні запитання. Надайте відомості про здоров’я, судимість, згадайте про поїздки до країн, де триває війна чи вас депортували (заборонили в’їзд).
Також варто врахувати, що форма до заповнення буде обов’язковою для всіх. Неповнолітнім анкета також необхідна, тільки заповнювати її має офіційний представник або опікун. Якщо у вас члени сім’ї проживають у ЄС, знадобиться надати інформацію про родинні зв’язки або стосунки, посвідку на проживання – знадобляться будь-які відомості.
Оплатити ETIAS також можна буде онлайн за допомогою банківської картки кредитної чи дебетової.
Скільки діятиме ETIAS?
Загалом, точного терміну немає, залежить індивідуально від аналізу ваших даних. Якщо анкету буде схвалено без будь-яких умовностей, ми говоримо про 2-3 роки використання ETIAS. Це за умови, що термін дії вашого паспорта не закінчиться. Якщо термін паспорта добіг кінця – дозвіл також перестає діяти. Який буде термін другої авторизації також визначатиме система виходячи з вашої історії поїздок та наданої інформації.
Як бачимо, ETIAS – не звір, якого варто боятися, а зручний механізм, що дає змогу іноземній державі берегти свої кордони, а мандрівникам спрощує пересування країнами ЄС без проблем оформлення візи для довготривалого перебування.