Екологічні наклейки на авто в Німеччині – що потрібно знати водієві - Green Travel Україна

Вирушаючи за кордон на авто, багато водіїв вже знають, що для безпроблемної поїздки за межами України необхідна страховка Зелена карта. Однак є ще один момент, який не варто упускати, подорожуючи Німеччиною – наявність спеціальних екологічних зон. Проїзд ними можливий тільки за умови відповідності певним критеріям і наявності спеціальної наклейки. Дізнайтеся, навіщо потрібна екологічна наклейка, як нею користуватися, якими ділянками можна їхати і що буде, якщо забути про цю умову.

Що собою являють екологічні наклейки в Німеччині?

У 2008 році з метою поліпшення повітря й зниження його забрудненості в Німеччині обмежили доступ до певних екологічних зон (Umweltzone) з низьким викидом пилу і газів. Тепер проїзд ними дозволено тільки тим транспортним засобам, які відповідають європейським нормам викиду шкідливих речовин. Така система екологічних зон – не нове рішення, схожі варіанти використовуються також у Данії, Франції, Австрії, Бельгії, Іспанії.

Щоб класифікувати автомобілі відповідно до рівня забруднення, було впроваджено просту систему ідентифікації за різноколірними наклейками (Umweltplakette). Самі наклейки часто називають плакетками від німецьких слів Plakette, Umweltplakette або Feinstaubplakette.

Екологічні наклейки на авто в Німеччині – що потрібно знати водієві

Отже, у Німеччині обов’язковими є три розпізнавальні кольори:

  • Червоний – символізує про високий «вихлоп», що становить більшу небезпеку для забруднення довкілля, що відповідає класу екологічного стандарту «Euro 2».
  • Жовтий – така плакетка означає, що авто належить до середнього класу забрудненості, що позначається стандартом «Euro 3». На сьогодні з усіх чинних чистих «зелених» зон з жовтою наклейкою можна «прослизнути» тільки в одну, що знаходиться в районі Ной-Ульм в Баварії.
  • Зелений – цей колір не тільки означає вільне пересування на дорозі, а й пропуск на будь-яку екологічну територію. Володіти такою наклейкою може тільки той транспортний засіб, який відповідає четвертому «Euro 4» і вище стандарту чистоти.

На замітку: незалежно від того, якому рівню екологічності відповідає ваше авто, для пересування всіма дорогами в Німеччині необхідно мати Зелену карту. Вона гарантує, що в разі ДТП ви зможете компенсувати постраждалим збитки, при цьому не витративши ні копійки з особистих грошей.

Розрахуй страховку за кордон онлайн

  • Для вас та вашого авто
  • Цілодобова людяна підтримка
Екологічні наклейки на авто в Німеччині – що потрібно знати водієві

Які авто повинні мати екологічну наклейку в Німеччині?

Як відомо, кожен ТЗ має свої характерні особливості та залежно від них отримати відповідну наліпку можуть:

  • електрокари;
  • авто, що мають гібридний або бензиновий двигун LPG стандарту не менше Євро-1;
  • легкові автомобілі, обладнані дизельним двигуном 4-Євро класу;
  • автобуси та вантажівки з дизельним двигуном того ж 4 класу;
  • ТЗ, що пересуваються на двигунах 3 класу, але обладнані дизельним фільтром.

Таблиця 1

Які авто можуть не мати наклейку?

Цікаво, що є в Німеччині група транспортних засобів, які можуть їздити екологічними зонами без плакетки, до них належать:

  • Дво-триколісні ТЗ, квадроцикли;
  • сільгосп чи лісова техніка;
  • авто зі швидкою або будь-якою медичною допомогою;
  • автомобілі, що керуються інвалідами з відповідним маркуванням «aG», «H» або «BI»;
  • вінтажні старі, ретро авто або такі, що становлять історичну цінність, загалом підходить будь-який ТЗ старше 30 років;
  • цивільні авто, що використовуються для Федеральних збройних сил;
  • ТЗ, які перебувають у Німеччині на підставі військового співробітництва.

Куди не можна заїжджати без плакетки?

Загалом у Німеччині розглядається понад 80 зон, які потребують екологічного контролю, але періодично картина змінюється і деякі місця виключаються зі списку. За даними з останнього оновлення, що проводилося в червні 2024 року, таких природоохоронних зон 39.

Де купити екологічну наклейку в Німеччині?

Як й Зелену карту, можна купити екологічну етикетку онлайн, ще до виїзду в Німеччину чи вже прибуваючи до неї. У будь-якому разі для отримання плакетки потрібно мати реєстраційне свідоцтво на авто або інший документ, що підтверджує його класовість та модель. Для придбання в онлайн-режимі є можливість скористатися берлінським відомством з цивільних питань, заповнивши форму німецькою або англійською мовою (berlin.de/labo/mobilitaet/kfz-zulassung/feinstaubplakette/shop.85047.php).

Також дуже зручним може видатися варіант купівлі наклейки на авто на станції техобслуговування, заправках чи технічних сервісах, наприклад, Dekra, GTÜ, ATU або TÜV. Однак врахуйте, що в суботу деякі можуть працювати за скороченим днем, а в неділю взагалі виявляться закритими.

Середня ціна плакетки в Німеччині 5-15 євро, погодьтеся, доволі дешево, особливо враховуючи, що на неї термін служби не поширюється, ви її просто купуєте і далі забуваєте про цю проблему.

На замітку: якщо ціна Зеленої карти не змінюється при онлайн оформленні як в Україні, так і за її межами, з етикеткою трохи інакше. При дистанційній купівлі етикетки через необхідність доставки в Україну остаточна вартість може виявитися 40 євро. Тому економнішим буде придбання маркування вже на території Німеччини.

Як працюють екологічні наліпки в Німеччині?

Після купівлі екологічну наліпку потрібно розмістити на лобовому склі з внутрішньої сторони в правому нижньому кутку (з боку пасажира). Екологічні зони спочатку і в кінці позначаються спеціальними знаками, тому не хвилюйтеся, що їх пропустите. При цьому відображатиметься колір наклейки, з якої проїзд дозволено.

Штрафи за відсутність екологічних наліпок

Згідно з оновленим каталогом штрафів за порушення німецького ПДР, кожен, хто проїжджає екологічною зоною або зупиняється в ній без відповідного маркування, має обкладатися штрафними санкціями в розмірі 100 євро. Також доведеться оплатити й саму реєстрацію порушення правил, а це ще 25 євро. Крім того, іноземцям необхідно знати, що згідно з новою Директивою ЄС, про яку ми писали в одній з минулих статей, «втекти» від штрафу у свою країну не вийде. Штрафи діятимуть і в країні проживання порушника.

На замітку: середня вартість штрафу за відсутність поліса Зелена карта на авто – 1000 євро, тому будьте уважнішими, плануючи поїздку, і не забувайте про страховку.

Висновок

Якщо згадати дорожню історію Німеччини, в якій через забруднення та смог у деякі місцевості взагалі заборонено було заїжджати, система з етикетками здається доволі простим й ефективним рішенням. Загалом дотримуватися умовностей не складно, достатньо купити екологічну етикетку, наклеїти на скло і стежити за дорожніми знаками. Однак перед поїздкою краще виважено для себе визначити, наскільки ваше авто відповідає екологічним нормам. Адже з жовтою плакеткою вже досить складно буде пересуватися у великих містах, таких як Берлін.

Схожі статті

Зеленая карта в Германию
29.08.2021
<strong>Обов’язкова реєстрація українських авто у Німеччині.</strong>
20.02.2023
В Європу на зимовій гумі – особливості законодавства різних країн
21.11.2022
Нові штрафи в Німеччині – як покарають за відсутність страховки та перевищення швидкості
25.03.2024
Чат-бот Greentravel-страхування в смартфоні
Перший в Україні чат-бот для купівлі, продовження та зберігання страхових полісів